fbpx

Chci cestovat karavanem, ALE… aneb 7 překážek a jak na ně

16.8. 2019Naďa Tumpachová1718x

Nemám čas. Nemám peníze.
Jsem sama. Máme děti.
Jak si vydělat na cestách?

Toužím lidi inspirovat jít si za svými sny, hlavně cestovatelskými. Spousta lidí mi říká, že takto cestovat je jejich snem, ale málokdo se k tomu odváží, protože je to velká neznámá. Přitom to opravdu není těžké. Proto odpovídám na nejčastější otázky a obavy. Ukážu vám, jak se dostat přes překážky, které vám brání vycestovat, ať už chcete vycestovat karavanem, obytňákem či dodávkou.

1. Nemám tolik času. Nemůžu odjet na tak dlouho kvůli práci či dětem

Pořídit si karavan neznamená, že se musíte do karavanu přestěhovat nebo hned vyjet na pár měsíců, stačí i týdenní dovolená.

Nemusíte jezdit ani do zahraničí. My rádi jezdíme takto po ČR po festivalech či prostě jen na výlety. V ČR je spousta krásných míst, která stojí za to navštívit. Také se dá se najít spousta skrytých míst v přírodě, kde můžete kempovat. Takže nemusíte mít ani dovolenou, ale můžete si někam zajet i na víkend.

I v ČR je krásně

2. Nemám moc peněz

Cestování karavanem je dostupné. Záleží jaký typu karavanu/obytňáku si pořídíte, jestli nový či starší typ. Nebo jestli si ho sami vyrobíte.

Takže nemusíte si hned kupovat karavan za několik milionů, stačí si ho na dovolenou pronajmout. Pokud se vám cestování zalíbí a chcete cestovat více jak jednu dovolenou v roce, tak pouvažujte o koupi levnějšího staršího karavanu, který stojí stejně jako obyčejné ojeté auto. Nebo si můžete karavan sami vyrobit z dodávky a sami si ho vybavit.

Také můžete zkusit tuto lowcost možnost: dát do většího auta matrace a sbalit s sebou vařič a jet prostě kempovat do přírody. Budete vařit venku a na přespání to v takto v autě stačí či si s sebou můžete vzít na spaní stan.

Více informací a další možnosti najdete v mém ebooku zdarma Jak se vydat na cesty už teď, kde se zabývám různými možnostmi, jak svobodně cestovat.

TIP: pro začátek bych doporučila kempovat či si pronajmout karavan, ať si vyzkoušíte, jestli je to pro vás, než se rozhodnete investovat velké částky do vlastního.

Jinak samotné cestování vyjde levně, v podstatě jde jen o pohonné hmoty a jídlo, ale jídlo byste platili i v ČR a ceny jsou v zahraničí už skoro totožné (nebo spíše v ČR už jsou ceny totožné jako v zahraničí).
Více inspirace najdete v článku Chcete hodně cestovat a k tomu mít bydlení zdarma?

Také při delším cestování můžete pronajmout váš byt. My jsme to udělali a zaplatilo nám to v podstatě pohonné hmoty na cestách.

Zajímavost ohledně názvů

V angličtině se obytný vůz řekne Camper, obytná dodávka CamperVan a obytný přívěs Car-a-van.

Ve Francii i Španělsku se všude používá slovo caravaning například caravan parking, tj. parkování pro karavany. V tomto případě se převážně jedná o parkování pro obytné vozy, málokdo cestuje s obytným přívěsem z místa na místo, ten je spíše využívaný na dlouhodobější pobyt na jednom místě např. jako chata.

U nás se hodně vžil karavan i jako označení nejen pro obytný přívěs, ale i pro obytný vůz. Další oblíbené názvy obytných vozů jsou obytňák či bydlík. Ty jsou jednoslovné oproti obytnému vozu, ale zase nejsou moc spisovné.

Každopádně v češtině neexistuje jednotné slovo pro všechny typy, tj. jak pro obytné vozy, obytné přívěsy či obytné dodávky.

Já osobně používám označení karavan pro oba typy, ale více pro obytný vůz. Kdybych používala slovo Camper či CamperVan, tak by mi málokdo rozuměl. Navíc mi lépe zní Caravan Girl než CamperVan Woman 🙂

3. Jsem sám, jsem sama. Nemám s kým cestovat

Dá se cestovat i sama. Já takto cestovala jako batůžkář.
Pokud se sama bojíte, tak cestujte do bezpečných destinací, což je skoro všude v Evropě. Pro pocit větší bezpečnosti můžete mít s sebou psa. Bude vám také dělat i společnost.

Pokud se chcete seznámit a najít stejně zaměřeného partnera, tak se vydejte na cesty, je to skvělý způsob, jak se s někým seznámit. Na cestách potkáte další podobné cestovatele.

A pokud zatím karavan nemáte, tak se můžete inspirovat mou příručkou zdarma „Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování“, kde píšu o různých možnostech, většinu z nich znám z vlastní zkušenosti, a dále tam píšu i o typech karavanů i karavanistů. Jak já říkám „jaký pán, takový karavan“ a opravdu je velký rozdíl mezi Plasťákem v luxusním karavanu a Punkerem v přestavěné dodávce či rovnou v přestavěném náklaďáku:)

Také si můžete udělat přímo na webu TEST a zjistit který z 10 typů cestovatelů jste.

Jaký typ cestovatele jste? Udělejte si test přímo na webu

4. Mám děti. Dá se cestovat s nimi?

Lidi se mě ptají i na cestování s dětmi. My ještě děti nemáme, ale vidíme spousty lidí, co cestují s nimi či dokonce takto trvale v karavanu žijí. Myslím, že pro děti je tento způsob cestování mnohem lepší než být s nimi v hotelu. V přírodě se zabaví a obvykle potkáte spousty cestovatelů s dětmi, takže si pak děti spolu hrají. My plánujeme nadále cestovat i s dětmi.

5. Jsem na to už moc starý/stará

Na cestování nikdy nejste moc staří. I v důchodu se dá takto cestovat. Takto tráví důchod snad skoro všichni francouzští důchodci🙂 Více o Plasťácích a dalších typech cestovatelů píšu v ebooku zdarma.

Mezi francouzskými důchodci na dovolené

6. Jak s prací a výdělkem? Jak si vydělat na cestách?

Jsou různé možnosti, jak to zařídit, záleží hodně na délce výjezdu. Pokud se vydáte na cesty na kratší dobu, tak vám bude stačit vzít si dovolenou. Pokud budete chtít vyrazit na střední dobu a pokud vám to vaše práce umožňuje, tak můžete na cestách pracovat na dálku.

A pokud toužíte po dlouhodobém cestování jako to máme my, tj. být půl roku doma a půl roku na cestách, tak budete část roku pracovat v ČR na sezónních či krátkodobých pracích a část roku cestovat. Další možností je, si přivydělat rovnou na cestách. V zahraničí si také vyděláte více jak v ČR. A nebojte, jde to dokonce i bez znalosti jazyka, třeba sezónní zemědělské práce. Ty jsou optimální pro cestování karavanem, protože je tam hodně přesunů za prací.

My si vyděláváme na cestách sezónními pracemi, které jsou jako dělané pro cestovatele s obytňákem. Obvykle jsme byli přes zimu v ČR, kde si teď vyděláváme spíše brigádami. V létě pracujeme ve Francii, sbíráme víno, rajčata, fazole a dostali jsme se i k velmi zajímavé práci – sběru solného květu 2000 let starým způsobem:)

Vyděláme si ve Francii tak třikrát více než v ČR a život na cestách nás nestojí ani polovinu co normální život v ČR. Máme ubytování zadarmo, vodu zadarmo, elektřinu si vyrábíme solarem, takže taky zadarmo, platíme jen naftu a jídlo, a to nás vyjde levně, protože si vaříme. Více o tom píšu ve svém 1. článku „Chcete hodně cestovat a mít bydlení zdarma?“

Tuto zimu jsme se právě rozhodli zůstat na cestách a strávit zimu v teple. Vyšlo nás to i levněji než se vracet domů. Takže jsme cestovali a odpočívali přes zimu ve slunném Španělsku a žili jsme z toho, co jsme si vydělali v létě a ještě nám zbylo:)

Jasně, takový typ práce není napořád, v každém věku a pro každého. Ale je to dobré pro (relativně) mladé takto si našetřit na budoucí život, na stavbu domku, na založení rodiny a ještě k tomu mít čas a peníze na cestování.

Na sběru vína

7. Nevím, jak na to

Láká vás vydat se na cesty karavanem, ale nevíte, jak na to? Tak právě pro vás jsem napsala KOMPLETNÍ PRŮVODCE NA CESTÁCH S KARAVANEM, kde naleznete vše, co potřebujete vědět k cestování karavanem a který vám s tím pomůže. Využijte tři roky mých zkušeností na cestách karavanem včetně mých osobních tipů a vychytávek:

  • Poradím vám, kde si skvěle užijete dovolenou s karavanem a to včetně informací o parkování, kempech i dopravní situaci.
  • Dozvíte se, jak najdete vhodné místo na přespání snadno a jednoduše, ať jste kdekoli.
  • Dostanete i tipy na aplikace, které vám na cestách pomohou,
  • Ukážu vám, kde všude můžete načepovat vodu a nejlépe zadarmo.

Najdete tam i různé možnosti ohledně toho, jak si (do)vybavit svůj vlastní karavan:

  • Dozvíte se, jak nejlépe uchovávat potraviny, i když nemáte ledničku a jak si zařídit kuchyni. A to včetně tipů na nákupy potravin i karavanového vybavení v zahraničí, pokud vám bude něco na cestách chybět.
  • Vyberete si ze spousty možností, jak se můžete na cestách umýt či si vyprat.
  • Ukážu vám, kde si všude můžete baterii dobít, abyste měli elektřinu. A také jak si můžete zařídit, aby se vám baterie sama dobíjela a vy jste byli soběstační.
  • Ukážu vám spousty různých možností a to včetně jejich výhod, nevýhod a cenového srovnání včetně odkazů , kde jej můžete koupit. Takže si můžete vybrat ze spousty možností ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.
  • A k tomu se dozvíte i mé osobní tipy a vychytávky, které jsou k nezaplacení.

Jako BONUS k tomu všemu dostanete podrobný seznam všeho, co si s sebou sbalit od oblečení, bot, kosmetiky a důležitých věcí až po plné vybavení karavanu včetně kompletní vybavení kuchyně i se základním jídlem.

Více info k průvodci zde.

Kapitola Ekologie a trvale udržitelné cestování

Protože mi záleží na přírodě a čistotě míst, dávám volně ke stažení kapitolu o ekologii, kterou by si měl přečíst každý cestovatel.

Prostě je to o té svobodě

Cestování karavanem je hlavně o svobodě. Je to podobné, jako když máte auto, neznamená to, že s ním musíte jezdit denně či velké vzdálenosti. Někdo s ním denně dojíždí do práce a někdo si zase jen jednou za čas zajede někam na výlet. Podstatná je ta svoboda a možnost zajet si, kdy se vám chce a kam se vám chce.

A s karavanem je to podobné, jen máte k tomu i možnost vaření a přespání, takže vás nic nelimituje, vše potřebné máte s sebou a jste svým vlastním pánem a máte svobodu cestovat, kam se vám zlíbí a kdy se vám zlíbí. A to je za mě ta největší přednost tohoto typu cestování. Další výhody najdete v mém 1.článku zde.

„Kdo nechce, hledá výmluvy. Kdo chce, hledá způsoby.“

PS: Tento článek jsem napsala jen jednou rukou či spíše nadiktovala pomocí hlasového zadávání, protože mám ruku v dlaze. Takže všechno jde, když se chce.

Jsem holka z karavanu, která miluje život na cestách. Ráda svým životem inspiruji druhé, aby našli odvahu cestovat nejen karavanem a splnili si své cestovatelské sny. Můj příběh si můžete přečíst ZDE.
Jsem autorka příručky zdarma JAK SE VYDAT NA CESTY UŽ TEĎ aneb Najděte svůj styl cestování, kde se můžete inspirovat 10 druhy cestovatelů, různými typy karavanů i dalšími možnostmi, jak vycestovat i bez karavanu.
Jsem autorkou ebooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NA CESTÁCH aneb Vše, co potřebujete vědět k cestování karavanem, kde shrnuji tři roky mých zkušeností na cestách karavanem.
Komentáře