Chcete hodně cestovat a k tomu mít bydlení zdarma?

13.2. 2019Naďa Tumpachová2117x

Rádi cestujete a chcete toho hodně vidět, cestovat z místa na místo a k tomu levně?
Líbilo by se vám bydlet zdarma?
A dovedete si představit, že tyto dvě věci se dají spojit dohromady?
Že byste bydleli zdarma a to na těch nejkrásnějších místech?
Že by celý svět byl vaší zahradou?

Jestli jste se zasnili, tak mám pro vás dobrou zprávu. ANO, je to možné.
Odpovědí na tyto otázky je cestování karavanem.
Já sama žiji tento snový život a ráda se podělím o své zkušenosti a zážitky.

U přehrady v Portugalsku

Jak se ze mě stala holka z karavanu

Mám spousty zahraničních zkušeností, ať už se studiem, tak s různými pracemi v zahraničí.

Více o tom píšu ve SVÉM PŘÍBĚHU.

Také jsem měla období, kdy jsem po škole zkoušela různé práce a hledala se.

Zastesklo se mi po tom období, kdy jsem cestovala a prožívala různá dobrodružství a také jsem zatoužila být u moře více než jen jeden týden na dovolené, ale strávit u něj celé léto. To mě dovedlo k vyzkoušení práce delegátky v kempu v Itálii.
Tam jsem bydlela chvíli i v obytném přívěsu a tehdy jsem zatoužila mít tak svůj vlastní karavan a jet si kam se mi zachce.

Pár měsíců poté jsem potkala svého muže a zjistila jsem, že máme stejný sen a že si už dokonce karavan koupil a tak jsme se společně vydali na cestu.

Zkusili jsme si pár sezónních prací ve Francii, takže můžeme být nyní na cestách i několik měsíců.

Už jsme na cestách tři sezóny, obvykle jsme půl roku na cestách a půl roku doma, tuto sezónu jsme se rozhodli zůstat i přes zimu v teplých krajích.

Za posledních 9 měsíců jsme procestovali 6 zemí: Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Francii a nyní jsme ve Španělsku.

Na opuštěné pláži na jihu Španělska

Jaké to je? A jaké to má výhody?

Určitě jsem ve vás probudila zvědavost a ptáte se, jaké to je? Jaké to je bydlet v karavanu a takto cestovat?

Je to skvělý styl cestování a taky styl života. Já osobně na něm mám nejvíce ráda tu SVOBODU. Prostě si jet kamkoli se nám zachce a být tam, jak dlouho chceme. A když nás to tam omrzí, tak zvedneme kotvy a vyrazíme na jiné místo.

Další výhodou je DOSTUPNOST. Díky tomu, že jsme pojízdní, tak se dostaneme na schovaná či vzdálenější místa od přeplněných turistických destinací. Nejčastěji kempujeme někde v přírodě, daleko od civilizace, nejlépe někde u vody. Nejlepší je, když parkujeme přímo na nějaké opuštěné pláži a můžeme se třeba koupat nazí.

Nespornou výhodou je také CENA takového stylu cestování. Všude si s sebou vozíme svůj domeček jako hlemýžď svou ulitu. Máme svou střechu nad hlavou vždycky s sebou a nemusíme platit za ubytování. Víme, kde se dá na cestách načepovat voda zdarma a co se týče elektřiny, tak teď máme i solární panel, takže jsme kompletně SOBĚSTAČNÍ, což je skvělá výhoda a řadím ji k té svobodě a nezávislosti.

Když to srovnám s tím, co člověk normálně platí za životní náklady jako ubytování, energie, jídlo, doprava a další, tak je oproti tomu život na cestách mnohem levnější. Ubytování včetně energií máme zdarma, platíme jen naftu a jídlo.

Náklady na naftu máme podle toho, kolik toho procestujeme, tj. čím pomaleji cestujeme a déle zůstáváme na místě, tím to vyjde levněji.

A co se týče jídla, to bychom platili, i kdybychom žili kdekoli, ale hodně ušetříme tím, že si sami vaříme. Máme na to čas.

U průzračného jezera v Portugalsku

Další výhodou je,že si s sebou můžete vzít pořádnou hromadu věcí, kterou byste si s sebou např. do letadla vzít nemohli. (Když jsem odlétala studovat do Irska na půl roku, tak se celý můj svět musel smrsknout do 20 kg kufru.)
Nemusíte se v tomto skoro omezovat, vezmete si s sebou ne kufr oblečení, ale celou skříň. Vezmete si s sebou knížky, háčkování a další koníčky, počítač, frisbee, pálky na plážový tenis, skládací sedačky na venkovní posezení, hamaku (houpací síť – ta je fakt skvělá), kola, surfy,…

No prostě tím chci taky říci, že si s sebou vezete POHODLÍ DOMOVA. Prostě věci, které máte rádi a opravdu se v karavanu zabydlíte.

Na druhou stranu musím říci, že my máme rádi MINIMALISMUS a vyhovuje nám, že nás to i trochu omezuje oproti klasickému bydlení, že nevezeme úplně všechno z domu , ale vybíráme si. Také jsme omezeni prostorem, takže abychom se tu pak vlezli.

PS: všechny věci, co jsem vyjmenovala v předchozím odstavci opravdu vezeme s sebou:)

Zjistila jsem, že cestování pomáhá uvědomit si, CO JE V ŽIVOTĚ DŮLEŽITÉ, ať už co se týče materiálních věcí, tak i nemateriálních. Zjistila jsem, že mi v životě stačí málo a přesto mám pocit, že mám vše a že mám dokonce nadbytek.

Na pláži daleko od civilizace na východě Španělska

Má to i nějaké nevýhody?

Tak, teď jsem vám vylíčila všechny možné výhody cestování karavanem a navnadila vás.

Nechci vám ale jen mazat med u pusy a říkat, jak je to skvělé, i když to vlastně skvělé je, ale má to také samozřejmě i své nevýhody, jako všechno v životě.

Pokud dáváte přednost pěti hvězdičkovým hotelům v resortu s all inclusive, pak toto nebude pro vás. Pokud jste ale více tramp a jste rádi v přírodě a venku, jste rádi třeba na chatě, tak toto bude právě vás.

Karavan je trochu jako chata se zahradou, až na to, že je na kolečkách a je tudíž možné ho přemístit, takže si můžete svou „chatu“ vzít třeba k moři.

A svým způsobem bydlení chatu opravdu připomíná. Prostě to není takové pohodlí jako v bytě ve městě, s koupelnou s WC, s horkou vodou a sprchou.

Samozřejmě taky záleží, jaký typ karavanu máte. Ty nejmodernější mají i malou koupelnu s WC a sprchou, teplou vodu rovnou z kohoutku, topení, klimatizaci a satelitní TV. To už je fakt byt na kolech.

My máme trochu starší a menší typ karavanu, kde máme tekoucí vodu v dřezu,ale ne teplou. Máme cestovní WC a venkovní kempingovou sprchu, ale moc je nepoužíváme. Více o našem autě, jeho vybavení a našich vychytávkách se můžete přečíst v článku Jak to vypadá v karavanu aneb Vítejte u nás.

Dále jsem už zmiňovala, že jsme omezeni prostorem. Jak pro věci, tak i pro nás. Máme menší karavan, ale nám to bohatě stačí, protože stejně jsme převážnou většinu času někde venku a do karavanu chodíme hlavně vařit, jíst a spát.

Což je vlastně další výhoda, že žijeme hodně VENKU v PŘÍRODĚ, na ČERSTVÉM VZDUCHU a na SLUNÍČKU. A díky tomu a i díky koupání venku jsme OTUŽILÍ a ZDRAVÍ. Celkově jsme SPOKOJENÍ a ŠŤASTNÍ a to myslím za trochu nepohodlí stojí.

Pokud jsem vás inspirovala někam vyjet, tak aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás nově připravila  SEZNAM NA CESTY S KARAVANEM, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení karavanu včetně kuchyňského vybavení.

Láká vás také vydat se na cesty karavanem, ale nevíte, jak na to? S tímto vám pomůže KOMPLETNÍ PRŮVODCE NA CESTÁCH S KARAVANEMkde naleznete vše, co potřebujete vědět k cestování s karavanem a to včetně osobních tipů a vychytávek, díky kterým jsme mohli takto cestovat celý rok, stálo nás to minimum a k tomu jsme byli plně soběstační.

PS: Tady je ilustrační a inspirativní VIDEO, jak vypadá takový život na cestách:)

Chcete vidět fotky z naší roční cesty a poslechnout si naše vyprávění naživo?

Zvu vás na promítání fotek z naší roční cesty karavanem ke konci března v cestovatelské Kavárně dobrodruha v Praze

(více info zde)

Jsem holka z karavanu, která miluje život na cestách. Ráda svým životem inspiruji druhé, aby našli odvahu cestovat nejen karavanem a splnili si své cestovatelské sny. Můj příběh si můžete přečíst ZDE.
Jsem autorka příručky zdarma JAK SE VYDAT NA CESTY UŽ TEĎ aneb Najděte svůj styl cestování, kde se můžete inspirovat 10 druhy cestovatelů, různými typy karavanů i dalšími možnostmi, jak vycestovat i bez karavanu.
Jsem autorkou ebooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NA CESTÁCH S KARAVANEM, kde naleznete vše, co potřebujete vědět k cestování karavanem. V průvodci shrnuji tři roky mých zkušeností na cestách karavanem.
Také jsem sestavila SEZNAM NA CESTY S KARAVANEM, aby se vám dobře balilo a na nic jste nezapomněli.
Komentáře