Jak to vypadá v karavanu aneb Vítejte u nás

9.4. 2019Naďa Tumpachová5737x

Dneska bych vás ráda pozvala k nám na návštěvu, abyste si udělali představu, jak takové bydlení v karavanu vypadá.

My máme starší typ obytné dodávky, ale já bych ho za nový nevyměnila ani za nic. Je to odolný plecháček s dřevěným interiérem oproti novým celoplastovým, co nic moc nevydrží. Dnešní auta, karavany nevyjímaje, vám už 30 let nevydrží.

Je to náš „Doubledecker“, jako ten typický anglický autobus, je totiž taky červený a dvoupatrový.
Naši přátelé mu začali říkat „Červený trpaslík“, oproti jejich kamionům jsme fakt drobečci, ale má to své výhody, jsme mnohem mobilnější, dostaneme se skoro všude a také i všude zaparkujeme.

Zajímavost ohledně názvů

V angličtině se obytný vůz řekne Camper, obytná dodávka CamperVan a obytný přívěs Car-a-van.

Ve Francii i Španělsku se všude používá slovo caravaning například caravan parking, tj. parkování pro karavany. V tomto případě se převážně jedná o parkování pro obytné vozy, málokdo cestuje s obytným přívěsem z místa na místo, ten je spíše využívaný na dlouhodobější pobyt na jednom místě např. jako chata.

U nás se hodně vžil karavan i jako označení nejen pro obytný přívěs, ale i pro obytný vůz. Další oblíbené názvy obytných vozů jsou obytňák či bydlík. Ty jsou jednoslovné oproti obytnému vozu, ale zase nejsou moc spisovné.

Každopádně v češtině neexistuje jednotné slovo pro všechny typy, tj. jak pro obytné vozy, obytné přívěsy či obytné dodávky.

osobně používám označení karavan jako všeobecný termín pro všechny typy, tj. obytný přívěs, obytný vůz i obytnou dodávku. Navíc kdybych používala slovo Camper či CamperVan, tak by mi málokdo rozuměl. A také mi lépe zní Caravan Girl než CamperVan Woman 🙂

Technické údaje

Nejprve pár technických údajů. Někdo se mě už vyptával, jestli to je karavan či předělaná dodávka a co je to za značku a jak je starý.

My máme Fiat Ducato 2,5D ročník 86 s původní tovární nástavbou od Reimo. Ano, je to obytná dodávka (CamperVan), původní, originální, továrně vyrobený. V techničáku je vedený jako obytný vůz a to s šesti místy na jízdu a se čtyřmi lůžky.

Má originální dřevěný interiér, který si nemůžu vynachválit a je mnohem lepší než plastové, který se vyrábí dnes.

Zvenku

Nejprve vám ukážu náš karavan zvenku a pak se podíváme dovnitř na interiér.

Jedna z nejlepších vychytávek na karavanu je markýza, tu máme taky původní. Dá se koupit i ke karavanům, co ji nemají či k předělaným dodávkám, jen je to pak trošku dražší záležitost, ale rozhodně se to vyplatí.

Přes léto to hodně využijete a pomyslně si tím rozšíříte prostor auta. Budete spíše sedět venku a budete chráněni před přímým sluncem. Navíc vám to i trochu zastíní vnitřek, takže tam nebude v létě tak vedro.

Jako izolace je skvělá reflexní fólie na přední sklo, kterou využíváme nejen v létě, ale i v zimě. Přes léto když je venku například pětatřicet, tak máme v autě příjemných pětadvacet díky fólii. A když je zima, např. v horách či v zimních nocích, tak nám to udrží teplo v karavanu.

Zezadu auta máme držák na horská kola. Tuto sezónu jsme si je s sebou vzali a je to super, děláme si výlety na kole po okolí či zajedeme na kole na nákup a nemusíme hýbat s celým karavanem (a ušetříme si úklid věcí do poliček a přípravu na cestu).

Prázdný držák na kola

Plný držák na kola

V držáku vezeme i malé surfy, tzv. body surfy. A tuto sezónu nám přibyl velký surf na windsurfing, který se dá použít i na běžné surfování. Naštěstí máme na karavanu držák na surf nebo lyže a můj muž ho ještě trochu vylepšil.

Další novinkou od této sezóny je výklopný solární panel na střeše s vyrobeným úložným boxem, který ho drží. (Můj muž je prostě úžasný kutil:) )

Sprchu používáme solární kempinkovou, kterou prostě zavěsíme na auto a necháme na sluníčku nahřát.

Dokonce jsme si vyrobili i sprchový kout. Otevřeme obě zadní dvířka a natáhneme mezi nimi šňůru se sprchovým závěsem.

Jinak se sprchujeme přímo na pláži, obvykle jsou tam sprchy nebo ještě radši se koupeme v přírodních termálech.

PS: Více o dalších možnostech mytí a dalších vychytávkách se dozvíte v KOMPLETNÍM PRŮVODCI NA CESTÁCH S KARAVANEM. (Můžete si stáhnout ukázku ZDE.)

Můžete se také inspirovat příručkou zdarma, kde píšu o různých typech karavanů i dalších stylech cestování.

Zevnitř

Určitě jste zvědaví, jak to vypadá uvnitř. Tak se pojďte podívat.

Máme původní dřevěný interiér. Takový se dnes už jen těžko sežene. My máme rádi dřevo. Vypadá to lépe a navíc to vydrží na rozdíl od plastu.

(Když jsem pracovala jako delegátka, tak jsem chvilku bydlela v drahém obytném přívěsu, který byl zhruba 1 rok starý. Na první pohled vypadal luxusně, ale na druhý už ne. Všechno se tam rozpadalo, okna popraskaná, páčky od skříněk polámané, atd. Přívěs tak za půl milionu, milion a za rok byl zničený více jak naše autíčko za 32 let.)

Okna jsou také původní, tj. dvojitá karavanová okna s roletou, která obsahuje fólií a síťku, což je fakt super 2v1 vychytávka. Fólii používáme, když je vedro, opravdu to odizoluje a večer to využíváme jako roletu, nejde nám vidět do auta a udrží to i trochu teplo uvnitř. A síťku používáme přes den jako záclonu a hlavně je to super při otevřeném okně jako moskytiéra. Vřele doporučuji. V přírodě se bez toho v podvečer moc neobejdete.

Roleta stažená dolů s fólií

Roleta vysunutá nahoru se síťkou, která slouží jako moskytiéra i záclona

Skladatelná postel v patře

My spíme nahoře v patře. Postel je rozložitelná, dvě desky se dají zasunout dopředu, tím se v autě vytvoří prostor, takže se dá stát v celém autě, nejen v kuchyňce. Ale zase tak často to nevyužíváme. Obvykle to necháváme tak, jak to je. To je výhoda oproti tomu, když máte rozložitelné spaní dole a musíte ho dennodenně skládat a rozkládat.

Navíc další výhodou spaní nahoře je, že je tam tepleji. Takže za chladných nocí je dole v autě zima, ale v posteli máme teplo. No a za horkých nocí větráme, máme tam celkově tři okna – jedno střešní a dvě postranní.

Posezení

Uprostřed auta máme jídelní část – dvě pohovky se stolem. Lze je rozložit na pohovku či na postel, když dáme stůl mezi sedačky a k tomu posunou sedačky řidiče a spolujezdce.

Miláček dělal po ránu šťávu z pomerančů utržených se stromů (Španělsko)

Posezení u stolu

Rozložení do pohovky. Když se posunou přední sedadla řidiče a spolujezdce, tak je z toho postel.

Kuchyň

V zadní části auta máme kuchyň. Máme plynový sporák na bombu a dřez s kohoutkem na vodní baterii.
Tuto sezónu jsme si kuchyň vylepšili i o malou auto ledničku na 12V. V létě ji zapínáme, ale v zimě ani není potřeba. Lepší je uchovávat potraviny ve spodních prostorách auta. My máme hodně potravin v šuplíku pod sedačkou. Takže lednička není až tak nutná a dva roky jsme se bez ní v pohodě obešli.

Momentka při vaření

Kuchyň s dřezem a sporákem. Pod sporákem je malá lednička a pod ní je výsuvné cestovní WC.

Vychytávky

Máme i cestovní WC. Skvělá věc, když se mi chce hlavně v noci, za špatného počasí či během jízdy (samozřejmě když zrovna neřídím).
My do něj nepoužíváme speciální chemické přípravky, ale jen vodu s trochou octa či sava, nezatěžujeme tím přírodu, nemusíme vyhledávat speciální výlevky na chemické WC a na malou to takto bohatě stačí.

Snad nejlepší vychytávkou je solární panel, díky kterému máme dost energie jak na svícení, vodní baterii, ledničku, nabíjení mobilů, tak i na ruční mixér (220V) a ještě můžeme být i několik hodin denně na počítači.
Máme k tomu regulátor a můj muž udělal i vypínače na lednici a zásuvku, kam nám jde 220V přes invertor 12V na 220V. Zásuvku s 220V využíváme hlavně na tyčový mixér 3v1. Skvělá věc na cesty.

Regulátor elektřiny ze solárního panelu s přídavnými vypínači na ledničku a na zásuvku, kam vede inventor.

Více dalších vychytávek a informací najdete v  KOMPLETNÍM PRŮVODCI NA CESTÁCH S KARAVANEM, kde naleznete vše, co potřebujete vědět k cestování s karavanem (více info zde + ukázka ke stažení.)

Tak doufám, že se vám prohlídka líbila a že jsem vás tím inspirovala pořídit si svůj karavan, vybavit si ho podle svého a vydat se na cesty. Ještě více se můžete nechat inspirovat příručkou zdarma Jak se vydat na cesty už teď aneb Najděte svůj styl cestování, kde píšu o různých typech karavanů i o dalších stylech cestování.

Aby se vám dobře balilo na cesty, tak jsem pro vás nově připravila  SEZNAM NA CESTY S KARAVANEM, který vám pomůže sbalit se snadno a rychle bez toho, aniž byste na něco zapomněli. Najdete v něm nejen osobní věci jako oblečení a kosmetiku, ale také celé vybavení karavanu včetně kuchyňského vybavení.

Chcete vidět fotky z naší roční cesty a poslechnout si naše vyprávění naživo?

Zvu vás na promítání fotek z naší roční cesty karavanem ke konci března v cestovatelské Kavárně dobrodruha v Praze

(více info zde)

Jsem holka z karavanu, která miluje život na cestách. Ráda svým životem inspiruji druhé, aby našli odvahu cestovat nejen karavanem a splnili si své cestovatelské sny. Můj příběh si můžete přečíst ZDE.
Jsem autorka příručky zdarma JAK SE VYDAT NA CESTY UŽ TEĎ aneb Najděte svůj styl cestování, kde se můžete inspirovat 10 druhy cestovatelů, různými typy karavanů i dalšími možnostmi, jak vycestovat i bez karavanu.
Jsem autorkou ebooku KOMPLETNÍ PRŮVODCE NA CESTÁCH S KARAVANEM, kde naleznete vše, co potřebujete vědět k cestování karavanem. V průvodci shrnuji tři roky mých zkušeností na cestách karavanem.
Také jsem sestavila SEZNAM NA CESTY S KARAVANEM, aby se vám dobře balilo a na nic jste nezapomněli.
Komentáře